Czech Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Asociace záložních brigád odmítá tvrzení resortu obrany

Asociace záložních brigád (AZB) je šokována, jakým způsobem reagovalo Ministerstvo obrany na informace v médiích o vzájemném sporu, který se týká jednostranného ukončení Memoranda o spolupráci ze strany resortu ve chvíli, kdy AZB bylo zvoleno do čela prestižní organizace CIOR (Mezispojenecké konfederace záložních důstojníků). V prohlášení uveřejněném na webových stránkách ministerstva je řada nepravdivých tvrzení a polopravd.

Zavádějící je v reakci ministerstva zejména tvrzení, že AZB údajně od začátku věděla, že MO návrh na převzetí předsednictví CIOR nepodpořila. Skutečnost je taková, že AZB až do posledního momentu čekala na to, zda MO vydá dokument tzv. “no objection letter,“ o který AZB žádala. Tento dokument není v žádném případě pro resort finančním závazkem, jak ministerstvo tvrdí, ale dokument má vyjádřit morální podporu k převzetí takto vysoké prestižní mezinárodní pozice.

Ministerstvo obrany ve své reakci dále tvrdí, že pplk. Arnošt Líbezný jako prezident AZB převzal závazek prezidentství i přesto, že údajně věděl o negativním postoji MO.  Ve skutečnosti byl závazek převzat až po výzvě představitelů CIOR vznesené na pplk. Líbezného při jednání v Bruselu dne 19. 2. 2015. Impulsem bylo vyjádření ředitele Sekce plánování a rozvoje schopností brig. gen. Adama, že pro převzetí prezidentství AZB nepotřebuje jakékoliv doporučení MO a nic mu tedy nebrání. (výpis ze záznamu jednání:  ….BG Adam underlined that this issue is only in the hands of AZB and CIOR because neither CZE MOD nor the CZE General Staff are a member of CIOR. …. During a subsequent discussion it was agreed that AZB is free to apply for CIOR Presidency 2016-2018 during the same period as NRFC Chairmanship by CZE and does not need further confirmation by the CZE MOD.) Toto prohlášení bylo pro představitele CIOR natolik jasné, že se rozhodlo o převzetí předsednictví Českou republikou zastoupenou v organizaci AZB hlasovat. Výsledkem byla jednomyslná volba.

Nepravdivé je dále tvrzení Ministerstva obrany, že by muselo uhradit náklady, které samo odhadlo na 15 milionů korun. Obě tyto informace nejsou pravdivé. Veškeré dosavadní náklady spojené s členstvím a spoluprací v rámci CIOR nesla výhradně AZB. Asociace pouze oslovila nezávazně MO, zda by bylo ochotno se jakkoliv podílet na předsednictví s tím, že celková částka na tříletý mandát bude zhruba 7 milionů korun. „Velmi by mě zajímalo, kdo a z jakého důvodu nakonec ministrovi předložil informační zprávu s částkou více než dvojnásobnou a bez uvedení, že se jedná o možnost podílet se jen na části těchto nákladů,“ podivuje se prezident AZB pplk.. Arnošt Líbezný. Nutno podotknout, že informační zprávy náčelníka generálního štábu pro ministra jsou celkem dvě, První, datovaná dne 3. 9. 2014 převzetí prezidentství CIOR doporučuje a druhá datovaná dne 30. 10. 2014 jej nedoporučuje.

Ministerstvo obrany svůj postoj mimo jiné hájí tím, že podpořilo předsednictví v National Reserve Force Committee (NRFC), která je poradním orgánem NATO. Ve vyjádření je ovšem zamlčena zásadní informace o tom, že až doposud bylo předsednictví v NRFC a prezidentství CIOR vykonáváno jednou a toutéž zemí. O tom hovoří i čl. 7 „Memorandum of understanding“, které bylo uzavřené mezi CIOR a NRFC dne 24. 7. 2003.

„Předpokládáme, že až zase bude za MO někdo reagovat, a to zcela útočně proti AZB či jeho představitelům, zajistí si dostatek podkladů a relevantních informací,“ říká pplk.. Líbezný. Toto vyjádření, které bylo zveřejněno na http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ministerstvo-obrany-zalozaky-pres-palubu-nehazi-111270/  zcela zjevně postrádá hlubší znalosti a dostatečné informace pro takto závažná tvrzení, která hraničí s pomluvou.

„Věříme, že MO je schopné dohledat veškeré relevantní dokumenty, včetně všech záznamů z jednání, které zcela jistě postaví celou tuto vykonstruovanou kauzu do úplně jiného světla a zváží, zda tato jeho reakce nebyla příliš unáhlená,“ uzavírá pplk. Arnošt Líbezný.

 

Štítky

Přihlášení

Kdo je připojen

Právě přítomno: 30 hostů a žádný člen

Přehled událostí

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Přihlášení

Přihlášení pro registrované uživatele